איך לקדם עמודי תאורה

תאורה סולארית בכבישים – הטכנולוגיות המפותחות ביותר

הפיתוחים האחרונים מאפשרים מערך ייצור משוכלל לו קיוו מזה שנים רבות: ערים ירוקות וחסכוניות, ידידותיות לעוברים ושבים, המתופעלות על ידי מערכות אקולוגיות, חסכוניות וירוקות שונות. שבילים המוקצים במיוחד לאופניים ושירותי השכרת אופניים עירוניים, תחנות אוטובוס העובדות על בסיס הטענה סולארית, אופניים חשמליות המציעות את החוויה האורבאנית על גלגלים וללא זיהום ואפילו תאורה הפועלת על אנרגיה סולארית ומתהדרת בעיצוב חדשני.

ההבנה כי כדור הארץ למעשה הולך ומתכלה תחת מעשי ידינו הביאה לא מעט גופים וארגונים, מחקרים ומוסדות, לקדם את המודעות לצורך בשמירה על האנרגיה וחסכון במשאבים הקיימים. אט אט, אנו זוכים לראות יותר ויותר המצאות המבוססות על תפעול זול, ועל אג'נדת בחסכון במשאבים. שימוש באנרגיית השמש השופעת בארצנו היא התחום המפותח ביותר כיום בתעשייה הירוקה, תודות למאמץ רב שנים של חוקרים ותנועות אקולוגיות.

התאורה הסולארית, שעד כה זכינו לראותה רק בבתים פרטיים או באתרים ספציפיים מאוד המקושרים עם ארגונים ירוקים, הולכת ותופסת תאוצה תודות לכמה מפעלי תאורה גדולים במשק וכן הוזלת תהליכי הייצור. הלגיטימציה שמקבלים תהליכי הייצור הירוקים תורמת להיווצרותם של אפיקי סבסוד מטעמי העירייה והמדינה, ולהקלת תהליכי יישום המטרות האקולוגיות. כיום, אנו יכולים לראות בלא מעט מטרופולינים עיקריים ומרכזים עירוניים עמודי תאורה סולאריים מעוצבים בקו מודרני וחדשני.

תודות לפיתוח מערכי הייצור במפעלי התאורה הקיימים כיום, ניתן למצוא מגוון רחב של דגמי עמודי תאורה מסוגים שונים, המיועדים לשימושים מגוונים, ביניהם מפעלים ודרכים חשוכות במיוחד, כבישים עירוניים ובינעירוניים, ערים מפותחות יותר ופחות, ועוד ועוד. ולא רק בתאורת רחוב פשוטה ומוכרת שלחו ידיהם מפעלי התאורה אלא גם גופים המיועדים לתנאים שונים כגון תנאי מזג אוויר קשים או חושך מוחלט, מערכות סבוכות וכיו"ב.

כל עמודי התאורה והגופים המיוצרים במפעלי התאורה הגדולים כיום מחוייבים בעמידה בתקנים מחמירים, ישראליים ובינלאומיים. דווקא לעניין זה יצויין כי עמודי תאורה המבוססים על אנרגיית השמש גרידא, מסוכנים הרבה פחות מתאורה המבוססת על ייצור חשמל בדרך המסורתית, תודות לחסכון בהצבת עמודי חשמל בעלי עומס מתח גבוה העלול לגרום מוות לבעלי חיים ופעוטות, קשישים ועוברי אורח.

הטכנולוגיות המפותחות מאפשרות את התאמת עוצמת התאורה על פי המטרה אליה הם מיועדים, לדוגמא: מנורות המוצבות בתוך מנהרות או ביישובים קטנים בהם תאורה בעלת עוצמת אור גבוהה עלולה לגרום לסנוור, וכן עמודי תאורה המיועדים לכבישים בינעירוניים, בהם עצמת התאורה חייבת לאפשר ראייה למרחק רב מבלי לסנוור את עיני הנהגים.

חשיבותם של גופי תאורה לבית

העידן של המאה העשרים ואחת הינו תקופה בה החידושים מתפתחים ויוצאים לשוק בקצב מסחרר שלעיתים אף קשה לעקוב אחריו. המודעת ההולכת וגוברת להכרח בשמירה על אנרגיות מתכלות כגון גז וחשמל, מים ועוד – מביאה רבים לרכוש מוצרים חסכוניים, מכשירים המתוכננים באופן שאינו צורך אנרגיה רבה, ואף משנים את אורח חייהם במטרה לחסוך בשימוש באנרגיות הללו. אין ספק שחשיבותה של אקולוגיה ירוקה הינה אחת הגבוהות, מאחר והיא זו שתעניק לנו חיים ארוכים על כדור הארץ.

בין התחומים בהם ניתן לראות התפתחות גבוהה ביותר הוא תחום החשמל. לכך ישנן כמה סיבות. האחת – משבר החשמל שנגרם עקב המחסור ההולך ומתגבר בנפט (ממנו מייצרים את החשמל כיום) – מביא מפתחים להמציא גופי תאורה חסכוניים בחשמל ושיטות שאינן צורכות חשמל בכמות גבוהה. במקביל, ניתן לראות התפתחות משמעותית של תחום עיצוב הפנים – המשתלב בד בבד בהכרח לחסוך. אין ספק כי אנו עדים לתהליך יוצא דופן במסגרתו עיצובים חדשים נולדים דווקא בזכות הצורך בחיסכון.

תאורה לבית הייתה עד לא מזמן פריט פונקציונאלי שלו אין כל משמעות אסתטית. ואולם, בשנות השבעים, עם החל התרבות המערבית להתפתח והשפע החומרי המתפתח בעולם כולו – התחלנו לראות גופי תאורה לבית בעיצובים שונים ומעניינים, יוצאים דופן ובעלי אופי משלהם. גם היום, ארבעים שנה מאוחר יותר, גופי תאורה לבית מהווים נקודה למחשבה ותחום בו נהוג להשקיע רבות.

ההשקעה בגופי תאורה מסוגים שונים נובעת מגודל ההשפעה של תאורה benhurl.com לבית על הסביבה, על האלמנטים המקיפים את גופי התאורה ועל העיצוב הכללי המיושם בכל בית. גופי תאורה אסתטיים יכולים להעניק לכל בית מראה מרהיב עין, תודות למשחקי אור וצל שניתן ליצור באמצעותם, אורות בגוונים עדינים או בוהקים, רמות שונות של חוזק תאורה ועוד – כל אלו משפיעים על מראה הבית הכללי ויכולים לעצב ארמון פרטי.